32° AR RU EN TR
Arama Sonuçları


(15. yy başı, 17.yy. sonu ) Kaplıcanın yerinde Bizanslılar devrine ait, 2. Konstantin döneminde de tamir edilen ve daha sonra şiddetli  deprem  sonucu  yıkılan  bir kaplıca  bulunuyormuş.Şimdiki kaplıca bu kalıntının üzerine inşa edilmiştir. Hamam, adını bir söylenceden almıştır.Bir çok kaplıcada olduğu gibi Kız Gözü’nün de kutsal bir yer olduğuna,  bu  sudan  içen  ve  20  defa yıkanan insanın hiçbir hastalığının kalmayacağına inanıyorlar. Soyunmalık, soğukluk ve sıcaklık olmak üzere 3 bölümlü ve kubbeli klasik  bir  Türk  hamamıdır. Sıcaklık bölümünün   ortasında   bir   havuz bulunuyor.Hamamın ana kurnası Aslanağzı, yanında bulunan sütun ise Kız Gözü olarak adlandırılmıştır.

Bazıları Kız Gözü’nden akan suyun ince bir mercandan sızdığını iddia ediyorsa da, bazıları da hamam buharlarından toplanma bir su olduğunu söylüyor.Hamamın kubbesinden hiç su damlamadığına göre mimarın bu buhar sularını herhangi bir şekilde toplayıp bir noktaya taşımış olma ihtimali daha kuvvetli görünüyor.100 kişi kapasiteli hamam gündüzleri kadınlara geceleri erkeklere açık olarak hizmet verilmektedir. Bu hamamın hemen yanında 22 özel banyo mevcut.

“Kız Gözü söylencesi”

Hamamın Aslanağzı denilen büyük kurnanın sağındaki sütuna "Kız Gözü " deniliyor. Kız gözünün kutsallığına inananlar buraya gelip, kurban keser, mum yakar, dileklerinin kabul olması için dua eder, banyolarını yapıp giderler. Zamanında üç güzel genç kız hamamda yıkanırken zorbalar tarafından baskın yapılır. Bu kötü niyetli insanlar karşısında çaresiz kalan kızlar, feryat ederek Allah’a yalvarırlar: -Yarabbi bizi ya kuş yap, ya da taş....bu insanlara teslim etme.

Duaları kabul olur ve iki kız, kuş olup uçar, diğeri ise taş taş kesilir banyonun köşesinde yaşlı bir heykel gibi kalır. Sütun üzerindeki oluğa, kızın gözleri olarak kabul edilen oyuklardan akan su damlacıkları bu kızcağızın göz yaşları diye nitelendiriliyor. Günümüzde halen damlamaya devam etmekte olan bu su damlacıklarının oluşumu ise, toplanan su buharının özel bir sistemle su haline dönüştürülerek köşelerden banyoya damlaması şeklinde yorumlanıyor. O günden bu güne kadar efsane dilden dile, nesilden nesile anlatılagelmiş.

Paylaş :


Fotoğraflar


ÇEVRESİNDEKİLER

Detaylı bilgi ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Posta adresinizi ekleyin.