32° AR RU EN TR
Arama Sonuçları


      Bir "Kuş Cenneti" olan belde, Kızılırmak Deltası'nın, Karadeniz sahilinde tabii özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alanı. Deniz, ırmak, göl, kumul, sazlık, bataklık, orman ve tarım  alanları  gibi  hayat  ortamlarının sağlıklı  bir  ekosistem  içinde  bir  arada bulunmaları  "Bafra  Kuş  Cenneti"  ne biyolojik bakımdan zenginlik ve çeşitlilik sağlıyor.  Türkiye’de  bulunan  420  kuş türünden, deltada bu güne kadar 340 kuş türü saptanmış ve bu türlerin 140 adedi bu alanda üremelerini  gerçekleştiriyor.  Tüm dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünden, 15  adedi deltada tespit edilmiş. Bunlardan  Büyük  Deniz  Düdükçünü, Kuzey incikuşu, Küçük Kirazkuşu ve Ak Kirazkuşu son 20 yıldır sadece Kızılırmak Deltası 'nda görülüyor Nesli tehlikede olup "Bafra Kuş Cenneti"nde görülen diğer kuş türlerinden bazıları; Tepeli Pelikan, Cüce Karabatak, Alboyunlu Kaz, Dikkuyruk, Şah Kartal, Deniz Kartalı, Küçük Kerkenez, Tarda. Bunlar arasında Deniz Kartalı, Tepeli Pelikan, Kara Leylek, Leylek, Turna, Balıkçıl, Ördek Yağmurcan ve ötücü kuş Passeriformes da bulunuyor. 100.000 su kuşunun barınması, deltanın besin maddesince ve fauna elemanlarınca zenginliğinin en iyi göstergesi…

      Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, 1 adet Ziyaretçi Merkezi, 1 adet Yönetim Merkezi ve 2 adet Kuş Gözlem Kulesi bulunmaktadır. Deltayı gezi amacıyla ziyaret eden kişilerin; delta hakkında bilgi edinmeleri için, Ziyaretçi Merkezi binasında Görüntü İzleme Merkezi, Sergi Salonu, bölgeye has ürünlerin tanıtıldığı satış reyonu gibi alanlar bulunmaktadır. Görüntü izleme merkezinde deltanın farklı yerlerine yerleştirilen dört adet kamera ile alınan görüntüler ziyaretçiler tarafından izlenebilmekte ve Kuş Gözlem kulelerinde, meraklı kuş gözlemciler izleme yapabilmektedir.


Paylaş :


Tarifi

Samsun şehir merkezinden Kızılırmak deltası’nın içerisinde bulunduğu iki büyük İlçeye (19 Mayıs ve Bafra) otobüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkün. Ancak özel düzenlenen gezi turları haricinde buralardan deltaya turist taşıyan rutin seferler yok. Özel veya kiralık bir otomobil, motosiklet ve hatta bir bisikletle bile bu coğrafyanın keyfini çıkarmak mümkün. Özel aracıyla bölgeyi keşfetmek isteyenler için ise, deltaya araçlarıyla birlikte taşıyabilecekleri varsa bisiklet, bot veya kano götürmelerini tavsiye edebiliriz.

Ulaşım


Fotoğraflar


ÇEVRESİNDEKİLER

Detaylı bilgi ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Posta adresinizi ekleyin.