19° AR RU EN TR
Arama Sonuçları


Samsun’un doğusunda, Samsun Trabzon Karayolu’nun 13. km’sinde,  Karadeniz’e  kıyısı  olan  yeni ilçelerden   biri   Tekkeköy.   Doğusunda Çarşamba yer alıyor. Samsun’dan  Tekkeköy’e  her  an araç bulunuyor. Tekkeköy’ün yaklaşık  nüfusu  49.000  ve  bu  nüfusun yarısı merkezde, yarısı da köylerde yaşıyor. İlçe topraklarının üçte birini de Çarşamba ovasının devamı oluşturuyor. Oldukça verimli topraklar bunlar ve tütüncülükten, mısır ve sebzeciliğe kadar tarımın her türü yapılıyor.

Tekkeköy’e  doğru  yol alırken: Kutlukent

Tekkeköy’e doğru yol alırken önce Kutlukent  sapağından  içeri  girip Kirazlık deresinin yanından Altınkaya Mahallesi’ne tırmanılıyor. Virajlı bir yol. Burada yaşayan halkın büyük bölümü mübadil. Yolun solunda eski bir taş kilise karşınıza çıkıyor.

Keltepe Kilisesi. Kubbesinin bir bölümü yıkılmış. Restorasyon yapılmasını bekliyor. Samsun ayaklarınızın altında burada. Kiliseyi ziyaret ettikten sonra yine aynı yoldan anayola inmekte fayda var, zira daha ileride ilginç bir şey yok.

Tekkeköy’ün merkezi 

Tekkeköy’ün  merkezinde  Hükümet Konağı ile Belediye Binası komşu. Konağın önünde bir de Atatürk heykeli yer alıyor.

Çakmak Barajı

Samsun’da  bulunan  barajlardan, sadece Çakmak Barajı’ndan içme ve kullanma suyu olarak yararlanılıyor. Barajdan, cazibeyle gelen su,  arıtma  tesisinde  arıtıldıktan sonra şehre dağıtılıyor. Samsun’da 2035 yılına kadar yetecek su kapasitesi mevcut. Samsun,  içme  suyu  kalitesi  bakımından  bölge  genelinde  1.  sırada, Türkiye  genelinde  ise,  ilk  10  il arasında yer alıyor.

Tekkeköy Mutfağından

Kazlı pilav, etli yufka, kıymalı börek, fırın kebabı yaygın olarak yapılıyor. Ayrıca bölge denizinin bereketli balığı hamsiden yapılan hamsi tava, hamsili pilav, hamsili ekmek, kiremitte hamsi gibi yemekler de çok sık yapılan yemekler  arasındadır.


Paylaş :


Tarifi

AKM (Opera durağı) 'nin hemen arkasından hergün Tekkeköy'e otobüs kalkmaktadır. 

Ayrıca Rus Pazarı önünden de Tekkeköy'e minibüs ile gidilmektedir.

Fotoğraflar


ÇEVRESİNDEKİLER

Detaylı bilgi ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Posta adresinizi ekleyin.